logo-back.jpg
Opcje zaawansowane
mis.jpg
EN PL
Menu
Dodaj obiekt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
mapa
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
748680600
Fax:
74 8681046
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Adres:
Miasto:
E-mail:
www:
Stary Wielisław 83b
57-300 Kłodzko
sanktuarium@starywielislaw.pl
starywielislaw.pl
Otwarty do zwiedzania

Legenda  - mówi o bogatym chłopie o nazwisku Schneider, który we śnie usłyszał polecenie Maryi, nakazującej mu wyrzeźbić jej wizerunek. Figurę wielisławską przedstawiano z mieczem w sercu. Z tyłu wizerunku widnieją krzyż, gąbka na długim kiju i włócznia, czyli atrybuty Męki Pańskiej. Tak bowiem, jako Matka Boska Boleściwa, stojąca pod krzyżem, miała ukazać się Maryja Schneiderowi. Krzyż i atrybuty Męki Pańskiej widoczne są w tle figury w ołtarzu głównym wielisławskiego sanktuarium.

Zgromadzenie Najświętszych Serc  Jezusa i Maryi  jest prawnym  właścicielem obiektów sakralnych  od 1972r .- Cuda zdarzały się tutaj "od zawsze"-  kroniki mówią o wielu takich przypadkach. Warto wspomnieć najbardziej spektakularne, jak choćby cudowne uzdrowienie częściowo sparaliżowanej Marii Magdaleny Neuceckin z Gorzanowa, która oprócz paraliżu cierpiała jeszcze na silne bóle głowy. Gdy zawiodły środki medyczne, kazała się przywieźć do kościoła w Starym Wielisławiu, gdzie nagle odzyskała zdrowie. Za cudowny powrót do zdrowia dziękuje też miejscowy parafian Mirosław, potrącony przez pijanego kierowcę. Mirosław pomimo szybko udzielonej pomocy długo nie odzyskiwał przytomności. Życie wymodlili mu rodzice. Przyjechał do kościoła na wózku, podziękować Maryi. Obecnie przychodzi o własnych siłach.

W Sanktuarium Wielisławskim liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej jest 15 września, ale obchodzone jest w najbliższą niedzielę przed uroczystością Matki Bożej Bolesnej.

Drugi odpust odbywa się w dniu patronalnym św. Katarzyny Aleksandryjskiej - 25 listopada.

Sanktuarium odwiedzili : Prymas  kard. Stefan Wyszyński - po wyjciu z więzienia i Ks. Karol Wojtyła jako duszpasterz akademicki a drugi raz gdy był  już biskupem krakowskim. Upamiętnia to tablica wmurowana przy wejściu do kościoła.

W roku 2000 - roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i 1000 lecia Diecezji Wrocławskiej Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz Metropolita Archidiecezji Wrocławskiej reaktywował Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu.

16 września 2001 roku Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz, Metropolita  Achidiecezji Wrocławski, podniósł  Sanktuarium Wielisławskie do rangi Sanktuarium Międzynarodowego, gdyż do tego miejsca uświęconego modlitwą wiernych przybywali Czesi, Polacy i Niemcy i inne narodowowości.

Uroczystościom przewodniczył Ks.Kard. Ligi Pogii z Watykanu, osobisty wysłannik papieża Jana Pawła II.

Przechowuje się tutaj m.in. relikwie Krzyża Świętego , św. Katarzyny Aleksandryjskiej i replika gwóździa  jakim przybito rękę Pana Jezusa do krzyża a wzór znajduję się w Austrii w muzeum narodowym.

Od  22 października 2011 r. posiadamy relikwie bł. Jana  Pawła II.

Pobierz
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się
noclegi.png
inwestor.png
baner_mapa.png
mobis.png