logo-back.jpg
Opcje zaawansowane
EN PL
Z Kalendarium wydarzeń
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
mapa
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
748680600
Fax:
74 8681046
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
2017.10.04   ma-bpm    Liczba zdjęć: 28
Modernizacja i wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy-Zdroju
2013-12-30  jk-mbp  Ilość wyświetleń:  11448
grafika

Na początku grudnia br. polanicka biblioteka zakończyła kilkumiesięczną realizację projektu „Modernizacja i wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy-Zdroju”, sfinansowanego w kwocie 268 872 zł przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Program Wieloletni Kultura+ priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek. Uzyskanie tak wysokiej dotacji było możliwe dzięki wkładowi własnemu biblioteki w kwocie 59 624 zł (jest to suma wydatków biblioteki na modernizację obiektu i zakup wyposażenia z 3 ostatnich lat) oraz dotacji celowej w kwocie 30 000 zł przyznanej w 2013 roku przez organizatora biblioteki,
czyli Gminę Polanica-Zdrój.

Celem projektu było podniesienie walorów funkcjonalnych i estetycznych biblioteki, dzięki czemu będzie mogła sukcesywnie poszerzać swoją ofertę kulturalną, edukacyjną i informacyjną dla różnych grup użytkowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. W ramach projektu powiększono o ponad 200 m kwadratowych powierzchnię użytkową biblioteki, adaptując do jej potrzeb obszerne pomieszczenia strychowe. Adaptacja polegała na wykonaniu trwałej posadzki, zamontowaniu oświetlenia i podzieleniu strychu na mniejsze pomieszczenia, które będą m.in. służyły jako magazyn biblioteczny i pracownie rzemieślnicze. Pozwoliło to uzyskać większą przestrzeń dla działań stricte bibliotecznych na niższych kondygnacjach obiektu.

Biblioteka została kompleksowo na nowo wyposażona: zakupiono drewniane regały do wszystkich oddziałów bibliotecznych (łącznie 153 sztuki), nowe biurka, krzesła i stoły, a także profesjonalny sprzęt wystawienniczy, który zamontowano w holu bibliotecznym. Wymieniono całą stolarkę drzwiową, łącznie z drzwiami wejściowymi. W wypożyczalni dla dorosłych i w dziale dla dzieci wymienione zostały podłogi i oświetlenie. We wszystkich pomieszczeniach dostępnych dla czytelników wymieniono parapety okienne (z lastrykowych na granitowe), naprawiono i poddano konserwacji skrzydła okienne oraz zainstalowano na oknach rolety wewnętrzne. Wymieniono również balustradę wewnętrzną, dzięki czemu schody i hole biblioteczne uzyskały nowy, bardziej elegancki wygląd. Ten walor estetyczny ma dla biblioteki szczególne znaczenie, ponieważ hol biblioteczny jest wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza, a więc jego wygląd i ujednolicona nowoczesna stylistyka stwarza nam lepsze możliwości pokazywania sztuki współczesnej.

Biblioteka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych – dla czytelników poruszających się na wózkach inwalidzkich zakupiono schodołaz i zainstalowano specjalny dzwonek na budynku przed schodami zewnętrznymi, które też zostały wyremontowane – zużyte płytki ceramiczne zastąpiono płomieniowanymi płytami granitowanymi.

W ramach dodatkowej dotacji z budżetu gminy w kwocie 20 000 zł już poza projektem wyremontowaliśmy sanitariaty i pomieszczenie socjalne. Kwota ta jednocześnie będzie stanowiła wkład własny biblioteki do następnego wniosku do programu Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek, który planujemy złożyć do naboru kończącego się w dniu 15 stycznia 2014 roku. Większość potrzeb biblioteki została już zrealizowana, ale chcielibyśmy jeszcze m.in. zmienić dach nad schodami zewnętrznymi, wyposażyć hol biblioteczny w dodatkowe oświetlenie służące działalności wystawienniczej oraz stworzyć na strychu letnią pracownię artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Czytelnia dla dorosłych została wyposażona w 7 nowych komputerów. Łącznie w ramach projektu zakupiono ich 11 – pozostałe dla potrzeb pracowników. Na dzień dzisiejszy biblioteka jest kompleksowo zmodernizowana. Kupowaliśmy wyposażenie i sprzęt wysokiej jakości, wiedząc, iż będą to rzeczy użytkowane przez wiele lat i przez wiele osób. Te inwestycje pozwoliły bibliotece osiągnąć wszystkie kryteria Certyfikatu Biblioteka+ w następujących kategoriach: kryteria formalno-prawne, lokal i wyposażenie oraz infrastruktura teleinformatyczna.

 

Iwona Mokrzanowska

Pobierz
PDF
Drukuj
stronę
Zgłoś
nieścisłość
Powrót
noclegi.png
inwestor.png
baner_mapa.png
mobis.png